تبلیغات
گذرگاه - فرقه مسیحی بابتیست - Baptists - باپتیسم - تعمیدگرایان
گذرگاه
گذر گاه
نوشته شده به دست گذر گاه
نظرات

فرقه مسیحی بابتیست - Baptists - باپتیسم - تعمیدگرایان

 

باپتیست ها اگر چه زمانی به آناباپتیست ها شهرت داشتند، خاستگاه خود را به جان اسمیت (1544- 1614) می رسانند که از تعمید بزرگسالان فقط به منزله نشانه ای برای عضویت در کلیسا استفاده می نمود.

 

تعمیدگرایان یا باپتیستها بر استقلال کلیسای محلی به شدت تاکید می کنند ، اگر چه کلیسا در انواع مجامع گوناگون در سطوح مختلف با یکدیگر پیوند دارند.

 

از قرن هفدهم که این فرقه به وجود آمد دو دسته از تعمیدگرایان به وجود آمدند. تعمیدگرایان عام و تعمیدگرایان خاص، همچنین در درون این دو دسته، گروه های تعمیدگرایان دیگری در زیر شاخه آنها پدیدار گشتند و تبدیل به فرقه های زیاد با دیدگاه های متنوعی گردیدند.

 

بیداری انجیلی قرت هجدهم موجب شد که برخی از اعضای گروه به تعمید گرایان خاص و پرشوری بدل شوند. باپتیستها از گروهای نامنسجم کلیسایی به شمار می روند. بیشترین فرقه تعمیدگرایان را در ایالات متحده می توان یافت به ویژه در میان کلیساهای سیاه پوست.

 

در بین باپتیستها، دو دستگی و اختلافات مهمی بین باپتیستهای شمالی و جنوبی وجود دارد. دوره های تعارض یا بیداری مذهبی ، غالبا گروهای تازه ای از کلیساهای تعمیدی را به وجود می آورد. اگر چه هیئت های بین المللی اتحادیه جهانی باپتیستها در واشنگتن و اتحادیه باپتیستهای شمالی و اتحادیه باپتیستهای جنوبی و هیئتهای ملی باپتیستهای آمریکا وجود دارند ولی با این حال بسیاری از کلیساهای تعمیدگرا به هیچ یک از این اتحادیه ها یا کنوانسیونها و هیئتها وابسته نیستند. از این رو اختلافات عظیمی از حیث عقاید و عمل در میان این فرقه های باپتیست (تعمیدگرا) در میان است و جمع بندی کلی در مورد این فرقه ها را ناممکن می سازد.

 

فرقه های باپتیسم به همراه معتقدان به سرنوشت مقدر به ویژه کالوینیسم های متعصب به نفی ارزشهای تمام شعائر و مناسک به عنوان ابزار رستگاری پرداختند و عقلانی کردن دینی دنیا را به افراطی ترین شکل خود به انجام می رسانند. در این فرقه ها سرنوشت مقدر رد شده و افرادی که از نو متولد شده بودند دوباره در کلیسا غسل تعمید داده می شدند. اهمیت زیاد آموزة باپتیستی به جهت رستگاری برای نقش وجدان به منزلة حلول خدا در فرد بوده است. باپتیستها به لحاظ سیاسی در گسترش روح سرمایه داری بیشترین تأثیر را در اجتماعات آمریکایی گذاشتند. اکثر باپتیستها معتقدند تعمید باید در بزرگسالی انجام شود و تعمید در زمان کودکی بی ارزش است زیرا کودک هنوز ایمان نیاورده و در نتیجه چنین تعمیدی صحیح نیست. اعضای این فرقه بیشتر اوقات دسته جمعی تعمید می گیرند.

 

برای دیدن كلیپ‌های مستند و مطالب بیشتر به کانال تلگرام ما رجوع بفرمایید

https://t.me/goghT

تاریخ : چهارشنبه 15 شهریور 1396
ساعت : 03:45 ق.ظ
لینک ثابت
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

>