تبلیغات
گذرگاه - نستوریوس، نسطوری ها، مكتب نسطوریوس، پیروان مكتب انطاكیه Nestorianism
گذرگاه
گذر گاه
نوشته شده به دست گذر گاه
نظرات

نستوریوس، نسطوری ها، مكتب نسطوریوس، پیروان مكتب انطاكیه Nestorianism

 

اعتقاد به دوگانگی، مسیح ماهیتی دوگانه دارد؛ زیرا هم خداست و هم انسان. بحث بر سر چگونگی اتحاد لوگوس و انسان در عیسی به‌تدریج به مسئلة دو طبیعت یا یک طبیعت انجامید. از نظر قائلان به دو طبیعت (دوذات‌انگاران)، وحدت شخص در عیسی به‌رغم دوگانگی طبیعت‌ها به معنای آن است که لوگوسِ متجسد، به سبب تفوق کاملش بر جنبة بشری، امکان هر‌گونه تعارض و کشمکشی میان آن طبیعت‌ها را از بین برده است؛ به همین جهت است که رابطة میان لوگوس و بدن در عیسی با رابطة میان نفس و بدن در انسان تفاوت دارد.

 

طرح مسئلة دو طبیعت و دو اراده و عمل را در پی داشت. دو ذات‌ انگاران به دو اراده و عمل در عیسی مسیح ایمان دارند. نسطوریان معتقدند كه تنها جنبه انسانی و طبیعی مسیح مصلوب كشته.

 

پیروان مکتب انطاکیه عقیده داشتند که عیسی انسانی است که به ‌وجود الهی درآمده و کلمه خدایی در او ساکن گشته و با جسم او یکی شد؛ به‌طوری که کلمه و عیسی دو مظهر متفاوت هستند؛ که دارای یک اراده و هویّتند.

 

در فرقه انطاکیه تأکید بر این بود که مسیح، انسانی بود که خدا گردید؛ نه خدایی که انسان گردید. در آنجا برای بشر بودن مسیح و الگوی اخلاقی او اهمیّت خاصی قائل بودند. تئودور، اسقف موپسوئستا، از کلیسای انطاکیه به‌پاخاست و بر وجود "دو طبیعت کاملا مجزا"، در مسیح تأکید کرد. نستوریوس که شاگرد تئودور بود، این عقیده استادش را با دقت شرح داد. تعالیم او نشان می‌داد که یک شخص انسانی (یعنی عیسی مسیح) و یک شخص الهی(کلمه) وجود داشت؛ که در عیسی مسیح ساکن شده و با اتّحاد معنوی از طریق اتحاد اراده با او یکی شدند. بنابراین پسر خدا یک انسان نگردید؛ بلکه به یک انسان مخلوق که از باکره متولد شده بود، پیوست. در این بین، امپراتور تئودوسیوس در سال 428 به کمک او آمد و نستوریوس را به ‌عنوان پاتریاک قسطنطنیه منسوب کرد. او در قسطنطنیه با طرح این بحث که جایز نیست مریم را "مادر خدا" بنامیم؛ زیرا محال است زنی با خصوصیات بشری نسبت به خدا، حالت مادری پیدا کند، نزاع را بیشتر کرد.

 

او می‌گفت: «مریم فقط انسانی مانند خود را به دنیا آورد؛ که کلمه در او تجسّد یافت.

 

برای دیدن كلیپ‌های مستند و مطالب بیشتر به کانال تلگرام ما رجوع بفرمایید

https://t.me/goghT

تاریخ : چهارشنبه 15 شهریور 1396
ساعت : 03:35 ق.ظ
لینک ثابت
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

>